ZÖLD – FEHÉR MEZBEN, I. rész

2025.07.05. | Hozzászólások [0]
Hozzászólás

Az elmúlt húsz évben nem történt annyi a csapat háza táján, mint a magunk mögött hagyott egy évben. A válogatott, saját nevelésű Filipovity Markót soraiba tudó csapat számára a KOMETA-s Sztankó Attila bajnoki címet vizionál. Aztán a csapat kiesik az „A” csoportból. Szita Károly: tanulságokat levonni, a hibákat kijavítani, a fiataljainkat itthon tartani, egyből visszakerülni az élvonalba! Puska Zoltán értékelést ígér, de elmarad, helyette egy professzionális vezetési struktúra kialakítását ígéri.

Új edző, új csapat, szakmai tanácsadó, megerősített szakmai stáb, profi feltételek. Új klubelnök, új igazgatóság és „limitált” jogkörű ügyvezető. Új tulajdonosok: „mi úgy gondoljuk, minden adott ahhoz, hogy az idei szezonban megnyerjük az NB I. B csoportos bajnokságot. Miután így vélekedünk, így bármi más elfogadhatatlan.” A csapat az amatőr és félprofi csapatok előtt megnyerte bajnokságot. Újabb névadó szponzor, ismét igazgató tanács alakul, felkészül a „B” csoportos magyar mag. Két év után ismét szurkolói ankét.

ZÖLD – FEHÉR MEZBEN, I. rész

 

FIATALJAINKAT ITTHON TARTANI!

 

Ez a feladat tűnt a legegyszerűbbnek, mert 2024. május 10. napján keltezett – a képviselő testület számára készített – ügyvezetői beszámoló szerint korábban az

 

„öt kiemelt figyelemmel kísért fiatal játékosunk mindegyikével a Klub hosszabb távú professzionális szerződést kötött.

 

Azaz, 2024 májusában az említett játékosok mindegyike élő szerződéssel rendelkezett: Paár Márk 2024. június végéig (illetve plusz egy év), Antalics Dániel 2025. augusztusig, Szőke Bálint 2026. augusztusig, Halmai Dániel 2026. júliusig (illetve plusz egy év).

 

A „B” csoportra érvényes MKOSZ versenykiírás szerinti „fiatal szabálynak” Antalics és Szőke mellett Fehérvári Csengő (2005), Putz Zalán (2006), Nagy Barnabás (2007) és Gáspár Benedek (2009) felelt meg. Azutóbbi négy játékosnak nem volt szerződése.

 

A Kft ügyvezetője - a bajnokság befejezése után - új (!) szerződést kötött a saját nevelésű játékosokkal, csak Halmai Dániellel - „minden próbálkozás ellenére” - nem sikerült megállapodni. Azóta sem sikerült tisztázni, hogy Halmai az élő szerződése ellenére miért tudott átigazolni Pakshoz (megbízható információ szerint Dzunic nem ragaszkodott a játékoshoz).

 

Nehezen érthető, ha az „A” csoportos játékosok élő szerződéssel rendelkeztek, miért volt szükség a másodosztályú bajnoki szezonra új szerződést kötni?

 

Reméltem, hogy egy olyan játékoskeret kerül kialakítására, amelyből később, további játékosok (idegenlégiósok) igazolásával létrehozható az a csapat, amely számára - a másodosztály megnyerésén túl - reális célként tűzhető ki az „A” csoportban való biztos bennmaradás.

 

 

A Polgármesternek írt nyílt válaszlevelemben javasoltam Dzunic Branislav szerződtetését, valamint  2-3 jó képességű, rutinos játékos igazolását (például olyan „A” csoportos játékosokét, akik csapatukban kevés lehetőséghez jutottak). Ismerve a „versenytársak” játékosállományát, ezért idegenlégiós center leigazolását javasoltam.

 

 

Miután Dzunic idegenlégiós irányító mellett döntött, javasoltam egy magyar, fejlődőképes, fiatal center igazolását (többek között Tarjáni Izsákot, aki a szezon során bizonyíthatja, hogy helyt tud állni az „A” csoportban). Megjegyzem, hogy  - amikor év közben felmerült a center kérdés – Sztankó Attila, árnyék-ügyvezető közölte, a nyáron nem volt mozdítható magyar center.

 

 Aztán, minden kicsit másként alakult.

 

A VEZETŐ EDZŐ

 

Dzunic Branislavval június végén három évre kötöttek szerződés: hiányzott belőle a minimális teljesítmény követelmény, mely szerint, ha a csapat azonnal nem jut fel az „A” csoportba, a szerződés felbontható (amint az sem szerepel benne, hogy a feljutást követő két évben milyen követelményeknek kell megfelelni).

 

Előzmények: 2023 decemberében, amikor Váradi Kornél vezető edző lemondott, Puska Zoltán és Hendlein Roland megkeresték Székesfehérváron Dzunicot, aki azonban idény közben nem vállalta a vezető edzői feladatot. Abban állapodtak meg, hogy a bajnokság végén visszatérnek a szerződéskötésre.

 

Így december végén a szlovén D. Damjanovic kapott – a szezon végéig szóló – szerződést. Meglepetésre alig másfél hónapos közös munka után - váratlanul és egyedülállóan - Puska Zoltán további két évvel meghosszabbította Damjanovic szerződését.

 

Kiestünk az „A” csoportból. Puska Zoltán által amatőr módon megkötött szerződésében nem szerepelt, hogy az osztályváltás/kiesés esetén felbontható a szerződés.

 

Így az a sajnálatos eset állt be, hogy Dzunicnak a Dávid Kornél KA-nál már nem volt szerződése, viszont Damjanocvicnak még élt a szerződése (személyesen is tapasztaltam, Dzunicot igen megviselte, hogy Puska nem tartotta be ígéretét). Damjanovic élő szerződését csak „közös megegyezéssel” lehetett felbontani, amely súlyos milliókba került a Kosárlabda Klub Kft-nek (megjegyzem, lehetett volna „olcsóbb megoldást” választani).

 

A JÁTÉKOSKERET 

 

A vezető edző „hivatalba lépve” gyorsan döntött: javaslatára került leigazolásra Kis Raul (1996, Dávid Kornél KA, „zöld” csoport), Rosic Uros (1997, Hódmezővásárhely, „zöld” csoport), Kocsis Zalán (1998, Százhalombatta, „zöld” csoport) és Völgyi Marcell (1998, Nyíregyháza, „piros” csoport), Markovic Luka (1993, Fót, „piros” csoport).

 

 

A három „zöld” csoportos játékos a teljesítmény index (VAL) szerint az első tízbe tartoztak, míg a „piros” csoportos Markovicot 24. illetve Völgyit a 44. helyen rangsorolták.  

 

 

Valamennyi játékos – Rosic kivételével – megjárta az „A” csoportot, de a több játéklehetőség reményében évről-évre alacsonyabb osztályú csapathoz igazoltak. Tudott (!) volt, hogy Kis, Kocsis, Markovic kigyógyított sérüléssel, illetve mozgásszervi korlátokkal érkeztek. Így nem volt meglepő, hogy a bajnokság alatt a komolyabb terhelés hatására kiújultak a korábbi sérülések, egészségügyi problémák (amiatt több mérkőzés kihagytak).

 

 

Véleményem szerint (ezzel nem voltam egyedül) az új játékosok leigazolása nem egy végig gondolt csapatépítés jegyében történt, hanem Dzunic ezeket a játékosokat érte el.

 

 

Az átigazolásokon a - játékosok „előéletét” ismerő - szurkolók először meghökkentek, majd mosolyogtak, mondván, aki az átigazolásokra rábólintott, az nem volt tisztába a piros csoport élmezőnyéhez tartozó csapatok erősségével (azt jótékony homály fedi, hogy a „Klubért dolgozó” Hendlein Rolandnak milyen szerepe volt az átigazolásokban).

 

Puska Zoltán véleménye szerint

 

a játékoskeret kialakítása során sikerült olyan játékosokat igazolni, akik a feljutás után is meghatározó magot alkothatnak az „A” csoportban”.

 

Más volt a véleménye az árnyék-ügyvezető Sztankó Attilának, aki szerint

 

van 12 jó vagy legalább közepes B-s játékosunk”.

 

A vezető edző játékoskerettel, a játék-rendszerrel kapcsolatos szakmai elképzeléseit augusztus elején, az alapozás megkezdésekor ismertette:

 

 

A szerkezetet tekintve, ha a klasszikus center alatt egy magas, erős játékost értünk akkor nincs klasszikus centerünk. Külföldi kosarast igazolhattunk volna erre a posztra, de egy irányító mellett döntöttünk. A mai kosárlabdában minden csapat és edző a minél gyorsabb játékra törekszik. Mi is mindent megteszünk azért, hogy sikerüljön minél gyorsabb játékot játszani. Ebben segítségünkre lesznek a rendelkezésünkre álló magasemberek.”

 

 

A véleményem szerint klasszikus center igazolására azért nem került sor, mert egy ilyen játékos leigazolása esetén Dzunic kérésére leigazolt, több játékos a cserepadot koptatta volna.  

 

 

Ezért a vezető edző - már "betyár becsületből" is - inkább egy idegenlégiós irányítót (Darion Trammell) leigazolását kérte.

 

 

FELKÉSZÜLÉS A „B” CSOPORTRA

 

A 14-16 játékos kezdte meg az alapozást augusztus első napjaiban, amikor a „piros” csoport amatőr vagy félprofi játékosai még javában strandoltak.

 

Hét felkészülési mérkőzést játszott a csapat a két első osztályú pécsi-, és a szegedi-, továbbá az eszéki csapat-, illetve két "zöld" csoportos csapat ellen.

 

A két pécsi csapat elleni mérkőzéseken „helyt állt” az együttes, csak a szegedieket sikerült megverni. A két zöld csoportos csapat ellenit edzőmérkőzésnek csak jóindulattal lehetett tekinteni. Így a kilenc mérkőzésből hármat sikerült megnyerni.

 

A vezető edző által „megálmodott” gyors játéknak legalább három feltétele van: a védő palánk alatti lepattanok megszerzése, megfelelő passzolási készség (kevés eladott labda), átlagon felüli futó-gyorsaság.

 

A felkészülési mérkőzések azt igazolták, hogy a játékosok többsége a gyors játék követelményének (elsősorban az átigazolt játékosokkivéve az idegenlégiós D. Trammellt) – nem felelnek meg.  

 

Gyorsan kiderült, hogy a magas játékosok nem tudják a hiányzó centert helyettesíteni: a védekezésben, a lepattanók megszerzésében alárendelt szerepet játszottunk. Ugyanakkor a vezető edző által követelt „gyors játék” magas számú eladott labdát eredményezett.

 

Az is hamar kiderült, hogy a 178 centis Trammell nem klasszikus irányító, hanem egy dobó hátvéd (combo guard), aki irányítóként is használható. Ugyanakkor az üres helyzeteket jó százalékkal értékesíti, kevés labdát használ el. Az alacsony súlypontja, az átlagon felüli lábmunkája miatt kiváló a labdaszerző. 

 

Szerencsére sérülések nem akadályozták az alapozást, annak ellenére, hogy Völgyi már a harmadik felkészülési mérkőzésen megsérült (és csak a harmadik fordulóban tért vissza). 

 

EPILÓGUS

 

Az „A” csoportból való kiesést követően Puska Zoltán közlemény adott ki, melyben közölte, hogy „értékelni fogjuk a magunk mögött hagyott időszakot és a csapatot érintő kérdésekben tájékoztatjuk a sajtót és a szurkolókat”.  

 

A szembenézés igényét a szurkolók is megfogalmazták: „… de, hogy ez ne fordulhasson elő még egyszer, nem ártana nyilvánosan tisztázni, mégis hogy a fenébe jutottunk el a kiesésig?”

 

A kiesés okainak megjelölése, az értékelés elmaradt, helyette Puska Zoltán ígéretet tett egy professzionális vezetési struktúra felállítására, amely példa lehet a többi sportszervezet számára (az ügyvezető már 2019 elején, „hivatalba” lépésekor megígérte: „felépítenünk egy struktúrát, ahol világos feladatkörök vannak. Hat év alatt sem sikerült.

 

A bajnoki rajtot megelőző sajtótájékoztatón az ügyvezető Sztankó Attilát (a KOMETA 99 Zrt gazdasági igazgatója, K. I.) úgy mutatta be, mint a „Klub új elnöke”. Néhány héttel később kiderült, hogy Sztankó Attila még egy ügyvezetés, azaz egy igazgatóság létrehozásán szorgoskodik: „az új tulajdonosok az igazgatósági működési formát választották, aminek én leszek az elnöke. A cégbírósági ügyintézés pedig már folyamatban van, talán a bejegyzés sem lesz messze. Ettől ügyvezetője van a társaságnak, csak limitált jogkörrel.”

 

Az igazgatóság létrehozása annak elismerése, hogy a Zrínyi Iskola igazgatójának, azaz Puska Zoltánnak az elmúlt hat évben nem sikerült „egy fenékkel két lovat megülni”.

 

Természetesen a cégbíróság az igazgatóságot nem jegyezte be. Ez persze nem akadályozta meg Sztankó Attilát, hogy átvegye a csapat irányítását („beszélhessek az öltözőben, vagy éppen az edzővel”).

 

Sztankó Attila a bajnokság megkezdése előtt zöld-fehérbe öltöztette a csapatot, elvette a közel ötven évig viselt kék-fehér színt. Akik a közösségi portálokon kifogásolták a szponzorációban példa nélküli klub-szín cserét, azoknak azt válaszolta:

 

a zöld-fehér adottság. Vagy ezek a színek vagy végleges búcsú az első osztálytól. Nem értem amúgy, hogy ez miért ennyire fontos. A főszponzor elvárása, amikor annyi pénzt ad, amivel az első osztályban is a harmadik legnagyobb szponzor lenne. Szerintem ennyi joga van. De ha nem tetszik, gond nélkül ki is tud szállni a finanszírozásból.”

                                                                                             

 Következő rész: ZÖLD – FEHÉR MEZBEN II. rész



Lap tetejére
Hozzászólások
Név:
Hozzászólás:
Ellenőrző kód: