ELŐSZÓ EGY ÜNNEPÉLYES ALKALOMHOZ

2025.05.08. | Hozzászólások [0]
Hozzászólás

A kaposvári kosárlabda a jövőjét meghatározó, fontos állomása három győzelemig tartó a bajnoki döntő. A hazai pálya előnye remélhetően kompenzálni tudja a MAFC centerposzton meglévő dominanciáját, és a szurkolóknak lesz okuk ünnepelni.

Fontos a bajnoki cím megszerzése, mert a csapat „új vezetése” azt ígérte, hogy a két bajnoki címet és a kupa győzelmet megörökítő zászlók felkerülnek az ARÉNA falára (a férfi röplabdások zászlói mellé). Ahogy a sikereket megörökítő relikviákat láthatják a szurkolók a székesfehérvári, soproni, miskolci, paksi, veszprémi stb. sportcsarnokban.

Talán lesz talentum arra is, hogy az MKOSZ által adományozott, „KAPOSVÁR A KOSÁRLABDASPORT VÁROSA” zászlónak és a kaposvári kosárlabda ikonikus játékosa, Hendlein Roland visszavonultatott mezének is méltó helyet találjon.

legujabb_csapatfoto 

A szurkolók egy része bizonyára emlékezik a Körcsarnok – nézőtérrel szembeni – légterében elhelyezett, a kaposvári kosárlabda sikereit idéző zászlokra. Arra próbálok választ adni, miért kellett éveket várni, hogy a szurkolók ismét láthassák a múlt sikereit idéző relikviákat.

 

VISSZATEKINTÉS A SIKERES MÚLTRA

 

Kaposvar Egy bajnoki címnél is nagyobb teljesítményt ismert el a kaposvári kosárlabda fejlesztése, népszerűsítése elismeréseként adományozott „KAPOSVÁR A KOSÁRLABDASPORT VÁROSA” zászló, melyet 1993. február 10. napján MKOSZ főtitkára, Horváth Frigyes adott át Szabados Péter polgármesternek.

A zászló adományozása elismerése volt annak a tíz éves munkának, amit - a Megyei Kosárlabda Szövetség-, és a Kaposvári KK elnökeként - a társadalmi aktivistákkal közösen végeztünk, azaz megteremtettük

 

Kaposváron a profi kosárlabda alapjait, létrehoztuk az NB I-be jutott csapat utánpótlás bázisát.

 

Megszerveztük a városi-megyei amatőr bajnokságot, amelyben egykor hetente 34-36 csapat kosárlabdázott. A Klub anyagilag is támogatta a diák csapatokat, így a középfokú tanintézetek is részt vehettek a bajnoki küzdelmekben. A Megyei Szövetség és a Klub összefogásával sikeresen lebonyolítottuk - a MKOSZ által a diáksport támogatása érdekében meghirdetett - „MINI KOSÁRLABDA” programot.

 

A kaposvári kosárlabda nemzetközi népszerűsítése érdekében vállaltuk - a Közép-Európai csapatok részvételével szervezett - a „SZUPER LIGA” bajnokságban való részvételt. A város támogatása hiányában megszűnt „Latinka Kupa” helyét átvette a „BALATON FÜSZÉRT Nemzetközi Kosárlabda Torna” (amely a „GÖCSEJ Kupa” után az ország legnépesebb tornája volt).

 

Gazdái voltunk több országos utánpótlás bajnokság döntőjének. A kaposvári kosárlabda elismeréseként a Kadett Európa Bajnokság csoportmérkőzéseinek is helyet adhatott a Körcsarnok, de a magyar válogatott is megtisztelte a kosárlabdát szerető kaposváriakat.

 

A rendszerváltáskor budapesti székhelyű cégek sorra szüntették meg a kaposvári üzemeiket, a város csapatai nehezen találtak szponzorokat. A kosárlabda csapat három névadó támogatóját is elvesztette és az önkormányzat támogatása is csekély volt, alig érte el a bevételek 20 százalékát. A nehézségek ellenére sikerült talpon maradni, miközben NB I-es csapatok szűntek meg.

 

CSÚCSON A KAPOSVÁRI KOSÁRLABDA

 

A csapat felvette a Klíma-Vill Kft nevét (a cég tulajdonosa, Kása Sándor másfél évtizeden keresztül támogatta a kaposvári kosárlabdát). A csapat biztos anyagi háttér és tudatos építkezés eredményeként

2001-ben bajnok lett, majd 2004-ben duplázott és a Magyar Kupa megnyerése is sikerült.

A történelmi sikereket megörökítő zászlók a Körcsarnokban, nézőtérrel szemben kerültek elhelyezésre. Voltak nehéz évek, érték a csapatot nem várt kudarcok, de a múlt sikereit megörökítő zászlók mindig erőt adtak a tovább lépéshez, reményt adtak a szurkolók számára.

 

FÉLNI KELL A SIKEREKRE EMLÉKEZTETŐ ZÁSZLÓKTÓL?

 

Az 1983-ban átadott Körcsarnok felújításra, korszerűsítésre szorult. A 2016-ban megkezdett felújítást megelőzően zászlókat természetesen levették (mint utóbb kiderült a KASI valamely "illetékese"). Amikor 2022 végén a mérkőzéseknek - átmenetileg - ismét a Körcsarnok adott otthont, feltűnt, hogy a zászlók nem kerültek vissza a helyükre. A Kosárlabda Klub Kft ügyvezetőjénél, Puska Zoltánnál hiába érdeklődtem, nem tudott választ adni.  

Sikerült kideríteni, hogy a két bajnoki-, illetve a kupa győzelmet megörökítő zászló a KASI raktárjában „pihen”, de a

 

„KAPOSVÁR A KOSÁRLABDASPORT VÁROSA” zászló eltünt

 

Több hónapos nyomozás után - Horváth Frigyes, az MKOSZ hajdani főtitkára segítségével - sikerült megtalálni azt a céget, amely – szinte hihetetlen, harminc év után is - rendelkezett a zászló eredeti anyagával és a grafikával.

 

Kérésemre Szita Károly az eredetivel egyező zászlót a PH költségén legyárttatta, melyet aztán Puska Zoltán átvett. Arra kértem az ügyvezetőt, hogy a két bajnoki-, és a kupa győzelmet megörökítő zászló elkészítését  vegye gondozásába” (az elkészítésüket a város jubileumi zászlóit készítő cég kedvezményes áron vállalta).

 

A zászlók kihelyezését – nem kis győzködés után – az ARÉNA vezetésénél sikerült elérni, így röplabdások bajnoki-, és a kupa győzelmeit megörökítő zászlók azonnal felkerültek az ARÉNA falára (bíztam abban, hogy a kosarasok zászlói is hamarosan felkerülhetnek).

Hónapok múlva kiderült, hogy az ügyvezető sajnos nem tett egy lépést sem a zászlók elkészítése érdekében, sőt a röplabdások zászlói is lekerültek a falról. Ezt akkor még nem tudtam, miért?  

 

Miután láttam, hogy Puska Zoltán nem partner „a zászlók ügyében”, ezért elhatároztam, hogy a három zászlót saját költségemen elkészítettem.

A technikai lebonyolításhoz sportot felügyelő alpolgármester, Kárpáti Tímea segítségét kértem. A pénzügyi elszámolás azonban gondot jelentett (és egyébként is, mi köze a Hivatalnak egy Klub zászlóihoz), ezért - úgy döntöttem, hogy a zászlók elkészítését közvetlenül rendelem meg és meg is állapodtam a szekszárdi Formant Bt-vel.  

 

Amint túljutottam az első osztályból való kiesés okozta traumán, ismét megkerestem az ARÉNA vezetését. Ekkor tudtam meg, hogy a férfi röplabda csapat zászlóit néhány hónap után miért vették le a falról: az ARÉNA vezetése – a KNRC ügyvezetője, Lacombe Zsófia kezdeményezésére (aki ellenezte a zászlók kihelyezését) – szavazásra (!) tette fel a zászlók kihelyezését (ez ám a demokrácia!). Puska Zoltán sem szavazta meg a zászlók kihelyezését. Ezt - többek között - azzal indokolta, hogy az

az_uj_vezetes

 

„A” csoportból kiesett csapat „új vezetésére” rossz fény vetne a múlt sikereire történő emlékeztetés.

 

Ennek hallatán még a lélegzetem is elakadt. Miután a megdöbbenésből magamhoz tértem, sikerült megegyeznünk, hogy a röplabdások zászlói visszakerülnek a falra (akkor még azt hittem, hogy amint elkészülnek a kosarasok zászlóit is kihelyezik).  

Megállapodtam a kosárlabda csapat technikai vezetőjével, Mihályfalvi Péterrel, hogy elkészítteti a zászlók grafikáit. Sajnos a vállalkozó többszöri ígérete ellenére nem teljesített, míg nem „eskü alatt” ígérte, hogy 2025. január 10-ig elkészíti.

Aztán, se kép, se hang! Mihályfalvi Péter még a telefonhívásomat sem fogadta (biztos voltam, hogy az „új vezetés” letiltotta felajánlásomat, nehogy már a kovatsimre …..).

 

Ezek után a zászlók legyártását „elengedtem”, látva, hogy azok még ingyen sem kellenek (azzal vigasztaltam magamat, a zászlók vélhetően nem kerültek volna fel az ARÉNA falára).

 

Néhány héttel később Mihályfalvi Péter egy „véletlennek” köszönhető személyes találkozás alkalmával arról tájékoztatott, hogy az

 

„új vezetés” úgy döntött, a zászlókat a Kosárlabda Klub Kft készítetti el, azonban azok elhelyezésére csak a bajnoki cím megszerzése után, ünnepélyes keretek között kerül sor  

 

Az indoklást sejtettem, annak persze örültem, hogy az „új vezetés” biztos a bajnokság megnyerésében és így a zászlók a méltó helyükre kerülnek (bár arra nem tennék nagy tétet, hogy a zászlók elkészültek).

 

EPILÓGUS

Az Alpolgármester Asszony, amikor néhány hónappal ezelőtt – egy véletlen találkozásunk során - rákérdezett a kosaras „zászló ügyre”, tájékoztattam a történtekről, azaz arról, hogy a jószerivel a semmi sem történt. Nem tagadom, erős kritikát fogalmaztam meg a Puska Zoltán - immár több mint fél évtizedes – ügyvezetői működéséről (sportvezetői korlátai miatt jelentős anyagi és erkölcsi kárt okozott), utalva arra is, hogy a Polgármester által a tavaly nyáron beharangozott, más sportegyesületek számára is példaként szolgáló „professzionális vezetési struktúra” nem valósult meg. Sőt, …..

KOMETA

 

Azt kérdeztem, azon kívül, hogy - a 100 milliárdos cég, a KOMETA 99 Zrt támogatása ellenére - a csapat kiesett az NB I. „A” csoportból, Puska Zoltán mit tud felmutatni?  

 

 

A válasz mellbe vágó és megdöbbentő volt: Puska Zoltán érdeme, hogy a leköszönő Monok Tibortól átvett csapat-, illetve a Kosárlabda Klub Kft annak idején nem szűnt meg

 

Nos, éppen ideje, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba! Sokan kérdezték, kérdezik: Puska Zoltán hogyan juthatott el odáig, hogy kockára tegye a kaposvári kosárlabda jövőjét?

Következő írásomban erre igyekszem választ adni.



Lap tetejére